
Poengdeling i «Slaget om Vestlandet»
Tre jærbuer og en bergenser var sentrale da «Slaget om Vestlandet» skulle avgjøres i Haukelandshallen lørdag kveld. Tilreisende jærbuer hadde lidd seg gjennom en dårlig første omgang, sett håpet stige ved en mesterlig opphenting etter hvilen. Med 28-28 på måltavla og 30 sekunder igjen å spille stod det mellom poengdeling og seier for de to ligamotstanderne.
Forrige gang Nærbø og Bergen møttes var det jærbuene som ledet med fem etter hvilen, men ble stoppet av et kontant Bergenforsvar i andre omgang. Lørdagen kamp i Bergen ble nesten en omvendt blåkopi for lagene som begge trengte poeng for å henge med i REMA1000-ligaens bronsekamp.
Men det var hjemmelaget som kom best i gang – ironisk nok ved en Nærbøgutt. Venstrekant Jon Obrestad Salte viste ingen nåde mot sine tidligere sambygdinger og førte Bergen opp i en 3-1 ledelse ved å sette sitt andre mål for kvelden like etter Lars Sigve Hamre hadde signert seg for Nærbøs første mål i Haukelandshallen.



Og Lars Sigve sitt mål ble stående alene til det hadde gått hele syv minutter. For jærbuene slet virkelig med å komme ut fra startblokkene foran en solid gjeng tilreisende jærbuer i Haukelandshallen.
Bakrekka med Felix Abrahamsen Lunde, Kasper Lothe og Lars Sigve Hamre lykkes ikke i å treffe bak en god Tord Vårdal i hjemmelagets mål og i angrep satte de mørkeblå opp en fart i pasningsspillet som kunne gjøre noen og enhver svimle, inkludert Nærbø-forsvaret.
Jon Obrestad Salte måtte ta en 2-minutters pause etter å ha trødd Theodor Svensgårds på foten i avslutnings-øyeblikket på høyre kant. Nærbøs andre mål for kvelden kom fra straffemerket ved Tord Aksnes Lode, like etter scoret også Torger Edland på syvseter for hjemmelaget og Bergen var fire mål foran åtte minutter ut i kampen.
Nærbø klarte aldri helt finne flyten i forsvar i løpet av de første 30 minuttene, noe også trener Tom-Eirik Skarpsno påpekte i Nærbøs første time-out for kvelden. Bergen løp rundt jærbuene og kom til gode sjanser mot Halvor-Elias Nærland i Nærbø-målet. I motsatt ende hadde Tord Vårdal en bedre dag på jobb i Bergens bur – hjemmelagets målvakt stod irriterende mange ganger i veien for Nærbøs skyttere.



Jærbuene klarte flere ganger i løpet av omgangen å redusere Bergens forsprang til tre mål foran, men tekniske feil og redninger fra Bergens målvakt hindret videre redusering. Etter 18 minutter røk både Ole Nærland og Rassin Haugseng på hver sin utvisning med kort tids mellomrom og jærbuene måtte stå med to færre spillere på banen i to minutter.
Heldigvis gjorde også Bergen sin del av feil og det måtte en målvakt til for å score i den doble undertallsperioden. Tord Vårdal nyttet anledningen og satte sin ellevte scoring for sesongen i Nærbøs tomme bur. Hjemmelaget forsvarte sin ledelse godt og fortsatte å sette ballen bak gjestenes forsvar og målvakt.
På det meste var forskjellen på de to lagene fem mål favør Bergen. Inn mot pause sørget to kjappe mål fra Lars Sigve Hamre og Ole Nærland for at Bergens ledelse ikke var større enn tre mål da lagene gikk inn i garderoben.
Andre omgang startet med et Tord Haugseng-mål, noe som hadde vært en mangelvare de første 30 minuttene. Etter fem skudd og null treff traff endelig Nærbøs bakspiller like etter spillet ble blåst gang igjen.
Men også Bergen fortsatte å score – Nicolai Daling fortsatte sin målrate og kom også denne lørdag opp i 10 mål totalt. Fem minutter etter hvilen var de mørkeblå igjen oppe i fem måls ledelse.



De mange jærbuene på tribunen gav fortsatt god lyd fra seg og med drøyt 20 minutter igjen på klokka dreide momentet i kampen. Jesper Røisland entret banen etter sin lyskeskade – nøyaktig to måneder siden han sist spilte en håndballkamp satte den høyre bakspilleren inn fire skudd på rappen og var en stor bidragsyter til at Nærbø plutselig bare var to mål etter 12 spilte minutter.
Kampen stabiliserte seg litt med Bergen to og tre mål foran, men hjemmelaget slet stadig mer med å finne veien bak et Nærbøforsvar som virkelig hadde skrudd opp intensiteten. Det gjorde også jobben lettere for Joachim Søholm Christensen i målet som plukket flere baller fra Bergens skyttere.
Gjestene fra Jæren fortsatte å redusere og etter halvspilt omgang fikset Tord Haugseng Nærbøs utligning til 21-21 mens jærbuene var i overtall. Skuddet som sikret utligningen touchet forsvarsmuren til Bergen, men klarte likevel å lure seg bak hjemmelagets målvakt.
Bergen klarte på ny å gå opp i en to måls ledelse, nå gjorde også hjemmelaget feil som åpnet for kontringer fra de hvitkledde jærbuene. 10 minutter før slutt var igjen utligningen et faktum etter en kontring fra Theodor Svensgård.
Samme mann sørget for å bringe Nærbø opp i ledelsen for første gang lørdag kveld, omtrent fra død vinkel vred han skuddet mellom målvakt og stanga – det stod 24-25.



En intens sluttspurt fulgte der lagene byttet på ledelse og utligning. Nicolai Daling satte inn sitt 10. og Bergens siste mål for kvelden i overkant av to minutter før slutt – det stod 28-27. Andreas Horst Haugseng fikk ikke valuta for sitt gjennombrudd i det neste Nærbøangrepet, men Halvor-Elias Nærland stoppet Eskil Dahl Reitans forsøk på å øke Bergens ledelse til to mål foran.
Samme Haugseng prøvde på ny å bryte gjennom Bergens forsvar i det påfølgende angrepet – hjemmelaget måtte ta målgården i bruk for å stoppe bortelagets nummer 8 og Nærbø ble tildelt en syvmeter som Tord Aksnes Lode smalt inn i nettet så det sang rundt ørene på målvakten – det stod 28-28.
Og da er vi tilbake til at tre jærbuer og en bergenser var sentrale i sluttsekundene av kampen. For mens Tord Haugseng ble vist ut og Bergen tildelt straffe ble det en stopp i spillet pga. flasker som havnet ned fra tribunen (IKKE kult – stopp med det folkens!) Torger Edland måtte vente unormalt lenge før han kunne gå frem til straffemerket og Halvor-Elias Nærland kunne juble mot publikum etter å ha plukket straffen fra sin tidligere lagkamerat.



Tom-Eirik Skarpsno var kjapp å legge inn timeout-kortet før Nærbøs siste angrep og understrekt at ett poeng var viktigere enn å gamble fremover. Spilleplanen virket perfekt, John Thue ble fint spilt opp på sin venstre kant, men nok en gang stod Tord Vårdal i veien for Nærbøs venstrekant.
28-28 og poengdeling betyr følgende i kampen om tredjeplassen: Bergen er á poeng med Runar på 27 poeng og tar tilbake 3.plassen med fordel i innbyrdes oppgjør. Nærbø på 24 poeng ligger fortsatt på 6.plass bak Drammen på 5.plass med 25 poeng. Bronsekampen lever i aller høyeste grad fortsatt, men Bergen må sies å ha en fordel ved å ha både Runar og Nærbø på innbyrdes oppgjør.



Neste kamp for Nærbø blir hjemme i Sparebanken Vest Arena søndag 2.mars – billetter til kampen ligger allerede ute på nett og på nettsiden. I en spennende ligainnspurt trenger vi så mange som mulig av dere på tribunen – avslutt vinterferien hos oss i Sparebanken Vest Arena søndag kveld!