Kapteinduoen viser veien – Norsk Topphåndball
Maja Sofie Muri (t.v.) og Julie Bøe Jacobsen er kapteinduoen på moldelaget, og gleder seg til sluttspillet som innledes torsdag. Foto: Molde HK Elite

Kapteinduoen viser veien

Maja Sofie Muri og Julie Bøe Jacobsen utgjør kapteinduoen blant håndballjentene i Molde, og har vært spesielt markante i debutsesongen for Molde HK Elite. Nå klør de etter å ta fatt på sluttspillkampene i REMA 1000-ligaen.

De trenger ikke å vente lenge, for den første kvartfinalekampen mot Tertnes spilles i Frænahallen allerede torsdag i denne uka. Kampstart er klokka 18. Returkampen i Bergen er berammet til tirsdag i neste uke, og en eventuell tredje og avgjørende kamp vil bli spilt i Molde, trolig søndagen deretter. Men det blir det ikke noe av dersom ett av lagene vinner begge de to første kampene.

Vant seriekampene

– Vi vant begge seriekampene mot Tertnes med fem måls margin, på det grunnlaget ser vi jo at det er muligheter for å komme seg videre til semifinalerunden. Det hadde jo vært veldig kjekt, det er klart. Men både vi og Tertnes har variert i prestasjonene gjennom grunnserien, så nå handler det om å prestere godt over to eller tre kamper. Vi vet at dette kan bli en tøff jobb, og det er vi forberedt på, sier de to.

Julie har hatt mye å juble for i sin første moldesesong, og ble kåret til beste spiller både i denne kampen mot Gjerpen og i andre. Foto: Jon Forberg.

Lagets toppscorere

Maja ble moldelagets toppscorer i grunnserien med 142 mål på sine 24 kamper – som gir et snitt på 5,9 mål per kamp. Julie følger tett bak med sine 135 scoringer – et snitt på 5,6. Det gir henholdsvis sjette- og niendeplass på scoringslista i eliteserien, der Larviks Maja Furu Sæteren topper med 192 scoringer og  moldenser Anniken Obaidli endte på fjerdeplass med 165 mål for serievinner Storhamar. Runa Heimsjø Sand var også flittig målscorer for laget vårt, med 116 mål totalt.

Bare Larvik scoret flere

Moldejentene hadde bare Larvik foran seg på lista over mestscorende lag i eliteserien denne sesongen, og det skilte bare sju mål – 798 mot 791, som gir snitt på henholdsvis 33,2 og 33,0 scoringer i snitt.

– Vi har forbedret oss mye i kontra- og ankomstspillet, og statistikken bekrefter det. Vi hadde spesielt mange gode kamper i første halvdel av sesongen. Men også sju-mot-seks-spillet i siste del av sesongen har gjort at vi har skapt flere målsjanser. Min personlige mening er at sju-mot-seks ikke er like underholdende, men er nyttig som et taktisk grep og vi kommer nok til å veksle mellom det og tradisjonell seks-mot- seks i fortsettelsen, tror Julie.

Typisk kampsituasjon for Maja, som scoret 142 mål til sammen i grunnspillet i eliteserien. Foto: Jon Forberg.

Fokus på forsvarsjobben

Kapteinduoen er også klar på at det gjenstår å få løfte prestasjonene i forsvarsspillet. Det er seks lag som har sluppet inn færre mål enn laget vårt denne sesongen, og medaljelagene Storhamar, Sola og Larvik er klart best der.

– Vi har mye å jobbe med i forsvarsspillet, og i samspillet med målvakt. Og dette både snakker vi mye om og jobber mye med.

Påvirket av trenersituasjonen

Laget vårt opplevde at hovedtrener Tor Odvar Moen ble sykmeldt i slutten av februar, og kapteinene synes det har vært litt vanskelig for spillerne med usikkerheten rundt dette.

–  All ære til Tore Aasestrand og Igor Terzic, som har lagt stor innsats i og har vist stort engasjement i vikarjobben, men vi har jo vært påvirket i denne perioden av usikkerheten rundt hva som skal skje videre. Likevel, vi spillerne er bestemte på å ta vår del av ansvaret i denne situasjonen – og nå handler det altså om å få resultater i sluttspillkampene.

Det skilte til slutt seks poeng mellom Molde på fjerde- og Tertnes på femteplass, og Tertnes knep den plassen etter å ha slått nabo Fana i den siste serierunden. Moldes fjerdeplass var sikret noen serierunder tidligere.