JOHANNESSEN: – Såpass ærlig må vi være – Norsk Topphåndball
GAUSDAL JOHANNESSEN: Sindre Gausdal Johannessen tror på en god vår i Ryger og en helt annen fremtid. Foto: Ryger

JOHANNESSEN: – Såpass ærlig må vi være

Ryger-veteran Sindre Gausdal er tydelig på hva han mener om høstens poengfangst. Søndag spiller siddisene en ny nøkkelkamp. For målet? Det er å komme seg tilbake til REMA 1000-ligaen. Veteranen mener flere ting må på plass før Stavanger igjen kan bli representert på øverste nivå.

Fornøyd? Nei, såpass ærlige må vi være. Tredje sist i 1.divisjo er ikke noe Stavanger som by eller Ryger som klubb skal være stolt av. Samtidig gjorde alle utskiftningene i fjor sommer oss usikre på hvor vi sto. Lag i samme situasjon vil alle si det samme med at vi må prestere jevnere. Vi vet vi har bra spillere, toppnivået er veldig bra og bunnivået er særdeles svakt. Vi har en jobb å gjøre, medgir han og trekker frem 35-32 seieren hjemme mot opprykksjagende Viking TIF som høstens høydepunkt.

Denne saken er den første av tre saker om Stavanger som håndballby. Intervjuer med den gamle landslagsmålvakten og siddisen Ole Ereviks råd til hva byen må ha på plass, samt et lengre intervju med ildsjel Svein Axel Johannessen kommer lørdag og søndag.

Inn og ut

Islandske Elias Mar Halldorsson ble hentet fra REMA 1000-ligalaget Fredrikstad for kvinner. Den tidligere høyrekanten med en fortid iblant annet ØIF Arendal har hatt sin strie tørn med å få ut Rygers potensial. Gausdal Johannessen er krystallklar på at den gamle håndballbyen hører hjemme et helt annet sted.

– Det er plass til flere enn Nærbø og Sandnes i REMA 1000-ligaen fra Rogaland, men Stavanger som håndballby er blitt en case. Rekrutteringen på guttesiden er for svak, Rygers økonomi er på et minimum selv om den er ok, beskriver han.

Rundans feil vei

– Det finnes flotte lag og enkeltmiljøer nedover i årsklassene, men spredningen er for svak. På 15-16 årsnivå er det få lag. Det er blitt slik at Nærbø «sender» talentfulle spillere til oss for matching. Samtidig blir talentene som er flasket opp i Viking, Stavanger og de andre klubbene i Stavanger interessante for både Sandnes og Nærbø.

– Hva må til?
– Rekruttering på guttesiden må bli langt bedre. Flere gutter må finne veien til hallen i alle de flotte klubbene her i Stavanger. Ryger som klubb skal inspirere og derfor synes jeg personlig at det ikke er noe som er mer moro enn å komme ut i samarbeidsklubbene og inspirere gutter til å finne gleden ved håndball, svarer han.

Klepp

Johannessen er selv oppvokst på Klepp, men siden 15/16-årsalderen har han vært tilknyttet Viking og fellessatsingene med Stavanger som nå er blitt Ryger. Flere opprykk til nåværende REMA 1000-ligaen, nedrykk til 2.divisjon, fra den siste Gunnar Blombach-tiden og nå Elias Mar Haldorsson.

– Håndballen er gradvis blitt mindre i Stavanger. Rekrutteringen må løftes og gode breddeklubber er nøkkelen. Alle skal ikke bli verdensmestere, men skal Stavanger som by oppleve stolte øyeblikk om noen år må det være flere spillere å velge i. Vi kan ikke klage på Oilers, den sterke utviklingen Viking har hatt i fotballen, Nærbø, Sandnes eller noen andre. Dagens generasjon har mye mer å velge mellom. Tidene forandrer seg.

I tillegg må klubben utvikle seg utenfor banen. Klubben og byen har en stor jobb for fremfor seg. Vi trenger at hele Stavanger vil og løfter over lang tid. Drømmen er å skape håndballfest i Stavanger med et lag som kan bite fra seg på toppnivå med lokale helter i sentrale posisjoner. Nå er det kun fest når Håndballgutta spiller landskamper her, mener han.

Foto: Hans Lie

Motivasjon

29-åringen jobber som miljøveileder på en lokal skole i Stavanger. Ryger-spillerne blir ikke nevneverdig holdne av å spille håndball for byens flaggskip. Det er dog mange spillere med siddis-dialekt som har slått gjennom i Europa. Alexandre Blonz, Gøran Johannessen og Elverums enerådende forsvarssjef Kristian Stranden er store profiler.

Hva er din drivkraft i alt dette?
Jeg trives utrolig godt i laget sammen med mange, gode mennesker og i rundt klubben. Det hadde nesten vært rart å ikke skulle være med. Jeg har lyst til å få til noe mer. Det har vært min motivasjon hele veien og det er synd at Stavanger ikke er lenger fremme nå Stavanger burde hatt et lag som skaper håndballfester på herresiden. Stavangers håndballhistorie er rik og vi har alle forutsetninger for å få det til. Å ta knekken på Sandnes er også viktig, legger Gausdal Johannessen til mens han humrer.

Og rekruttering til denne fantastiske idretten, avslutter Rygers nøkkelspiller.

DEL 2 lørdag 17.1:
RYGER/STAVANGER: – Hvor er de gamle håndballheltene i Stavanger blitt av?

DEL 3 sørdag 17.1:
EREVIK: – Kan være den gamle rivaliseringen står i veien

Nøkkelen til herrehåndballens fremtid i Stavanger altså, men først venter bunnlaget Bjørnar i Stavanger Idrettshall søndag klokken 18:00. Der må Ryger vinne.