HAUGSENG: – Vi vet vi er gode når det klaffer – Norsk Topphåndball
Tord Haugseng og Nærbø leverte varene mot Runar i siste serierunde og sikret seg sluttspillplass. Arkivfoto: Nærbø IL

HAUGSENG: – Vi vet vi er gode når det klaffer

Tord Haugseng og Nærbø har det travelt om dagen. Søndag hamret han inn ti mål hjemme mot islandske Afturelding i European Cup. Onsdag venter Bergen – som ikke har overrasket, skal vi tro Haugseng – på Jæren.

– Det går slag i slag om dagen, men vi er inne i en god periode. Etter søndagens kamp i European Cup brukte vi mandagen på videoanalyse. Bergen treffer oss på et gunstig tidspunkt mellom to kamper i Europa, men dette er vi uansett godt vant med å håndtere de siste sesongene, mener Nærbø-toppscorer Tord Haugseng før onsdagens prestisjeduell.

Tror på bergenserne
Haugseng er tydelig på at han og Nærbø ikke tar lett på Bergen, som han mener leverer som forventet i årets REMA 1000-liga.
– Det synes jeg de gjør. Tar man Bergen spiller for spiller, har det langt bedre mannskap denne sesongen sammenlignet med mannskapet de hadde da de rykket ned for to sesonger siden. Det virker til å være en sulten klubb som vil bevise at de hører hjemme på øverste nivå, noe de også gjør slik de har prestert. Jeg synes ikke de har overrasket, men vært så gode som vi trodde på forhånd, mener han.

Kultur
Haugseng, som har satt inn 34 mål så langt denne sesongen, sier håndballtroen på Jæren er sterk – eller ligger i veggene om man vil. Den har mange klubber mye å lære av – for i Sparebanken Vest Arena er stemningen gåsehud-materiale hver gang Haugseng og de Nærbø-heltene spiller for bygda og poengene.
– Folk er begeistret og heier oss frem selv på butikken. Vi er litt bortskjemte her med et engasjert publikum i bygda. Vi mener det vi sier når vi beskriver vårt publikum som det beste i REMA 1000-ligaen. Man merker stemningen spesielt godt når vi er inne i en god periode som nå, med seier i Europa, seier mot Bækkelaget og etter vi slo ØIF Arendal ut av NM. Vi vet vi er gode når det klaffer, og det har det gjort den siste perioden, mener Haugseng overfor topphandball.no.

Ikke sammenlignbart
Forrige høst så det dels mørkt ut for jærbuene. I seriespillet tok det oppsiktsvekkende lang tid før håndballkulturen på Jæren fikk vist seg frem. Haugseng mener det er vanskelig å sammeligne forrige høst med inneværende.
– Sist sesong møtte vi de tre antatt beste lagene helt i begynnelsen av sesongen, mens vi visste at det ville være antatt bedre motstand etter mesterskapspausen i januar. Denne sesongen har vi slått Bækkelaget i Oslo, oppgjør vi alltid har tapt. Det var en viktig seier for oss. Hvis vi trekker ut tapene mot Halden og Haslum ut av regnestykket, har vi omtrent startet sesongen som forventet. Det er vanskelig å sammenligne konkret når motstanderne heller ikke er de samme i samme i rekkefølge, mener han.
For Haugsengs form har uansett vært viktig – og solid for jærbuene.
– Jeg er fornøyd nok med egne prestasjoner, men det er ikke så nøye med mine prestasjoner om vi vinner.
– Hva kjennetegner en god Nærbø-sesong med egne forventninger tatt i betraktning?
– Det er et vanselig spørsmål. Vi har veldig lyst til å komme til Arendal og Final8 i februar og kommer vi til sluttspillet vet vi at vi kan slå alle lagene. Den troen er sterk her borte. I European Cup er vi avhengig av hvilke lag vi trekker, men foreløpig ser det bra ut. Vi får satse på at folkene i og rundt klubben får nok å snakke om på butikken fremover. For troen er veldig sterk her borte, melder Haugseng.

Og troen trengs hjemme mot Bergen onsdag. For Bergen er ikke et overraskelseslag, skal vi tro Haugseng.
– Som sagt møter de oss mellom to kamper i Europa, men vi vinner en jevn kamp, avslutter Tord Haugseng.

For er det noe som er sikkert, så er det alle slår alle i årets REMA 1000-liga.