ENDELIG! Hvor detoneres årets første håndballbombe? – Norsk Topphåndball
Torbjørn Bergerud. Foto: Lars Skaug

ENDELIG! Hvor detoneres årets første håndballbombe?

Ny hovedtrener i klubb i poengnød, medaljekampen, kampen om sluttspillbillettene og ikke minst kampen om å unngå nedrykk og kvalifiseringsspill. I kveld starter endelig REMA 1000-ligaen for menn igjen. Men hvor detoneres årets første håndballbombe?

Hvor tror du rundens håndballbombe blir detonert?

Fjellhammer vs. Sandnes

Fjellhammer har fire poeng opp til sikker plass og nettopp Sandnes på 12 poeng. Kampen kan fort bli definerende for Fjellhammers del om Sandnes – som blant annet har slått ØIF Arendal i januaroppkjøringen – tar med seg begge poengene hjem. Kampen har avkast klokken 17:45 i Fjellhamar Arena.

Drammen vs. Halden

Kristian Kjelling vender tilbake til hverdagen etter en måned som Viaplay/TV3-ekspert med «kontor» på Unity Arena på Forenbu. Kampen blir også spesiell for mangeårige Halden-trener Jan Thomas Lauritzen. Denne kampen blir hans første etter at det ble klart at han slutter som Halden-trener etter sesongen. Drammen innehar den siste sluttspillplassen når ni runder gjenstår, mens Halden ligger poenget foran på 6.plass før oppgjøret. Drammenshallen er stedet klokken 18:00.

Follo vs. Kristiansand

Follo åpnet comebacket i REMA 1000-ligaen i høst med solide prestasjoner. Særlig uavgjort-bragden mot Elverum viste hva som bor i årets Follo-mannskap. Follo ligger på 11.plass og innehar trygg plass, men higer etter å spille seg og opp og bli med i sluttspillet. Kristiansand har nøyaktig samme planer og det blir høyst sannsynlig en like jevn batalje som på Sørlandet i høst. Da vant Follo 36-35. Tid for revansj for sørlendingene? Kampen har avkast klokken 18:00 i Stil Arena.

Nærbø vs. Haslum

Haslum-legenden Tom-Eirik Skarpsno byttet som kjent Haslum ut – etter en turbulent avslutning på tilværelsen i Nadderud Arena forrige sesong – med Jæren og Sparebanken Vest Arena. Nærbø må sies å være store favoritter mot ungguttene fra Bærum. Nærbø spilte seg gradvis opp gjennom høsten og er tilbake i en posisjon der medaljer er innen rekkevidde. Nærbø ligger på 5.plass med 19 poeng, fem poeng opp mot Bergen på 3.plass. Haslum ligger helt sist på tabellen med to poeng. For at bæringene ikke skal rykke ned, blir hver eneste kamp en cupfinale denne våren. Kampen blir også Zarko Pejovic sin første kamp som ny hovedtrener i Haslum.

Bækkelaget vs. Kolstad

Selv om Håndballgutta avsluttet VM på en solid måte, er det ikke helt utenkelig at Kolstads mange landslagsspillere vil vise seg frem på ny i Oslo – når Ekeberghallen er rammen for onsdagens siste match i REMA 1000-ligaen. Kolstad må vinne kampen for at Elverum ikke skal stikke av i kampen om seriegullet. Det som forhåpentligvis blir en folke – og håndballfest i Oslo – med landslagsspillere over hele linja, har avkast 18:30.

Bækkelaget ligger på kvalifiseringsplass med to poeng opp til trygg grunn før de siste ni kampene av seriespillet gjenstår. Kan det ligge en håndballbombe i lufta i Ekeberghallen?

Elverum vs. Runar

Elverum leverte en forrykende høst og tabelltopp – poenget foran gullfavorittene fra Kolstad. Torsdagens match i Terningen Arena blir selvsagt viktig med tanke på å holde trønderne bak seg i gullkampen. Elverum kan avgjøre gullkampen selv. Da må hver eneste kamp, men Bjarte Myrhols Runar er klare for å stikke kjepper i hjulene. Martin Lindell & co spilte seg solid opp utover høsten og jakter på bronsemedalje. Runar ligger kun tre poeng bak Bergen på bronseplass. Etter ryktene blir Christoffer Rambo igjen å se i Runar-troppen etter å ha vært ute i ett år.
For Elverums del kan det være Kasper Thorsen Liens energi smitter over og gjør Elverums formkurve enda mer solid. Eller er det i Terningen Arena årets første overraskelse kommer? Kampen har avkast 18:15 og toppkampen er også rundens kamp på TV2 Sport.