Aud Ingrid Silseth er tilbake i Norge etter spill i tysk Bundesliga – Norsk Topphåndball
Foto: Jon Forberg

Aud Ingrid Silseth er tilbake i Norge etter spill i tysk Bundesliga

Etter en sesong som proff i tyske BSC Sachsen Zwickau blir Aud Ingrid Silseth en viktig brikke i Voldas ambisjoner om opprykk til REMA 1000-ligaen. 

Målvakta ønsket å komme nærmere familien og kjenner at det er godt å komme hjem igjen. 

I den tyske Bundesligaen møtte hun velrennomerte klubber som Borussia Dortmund, Thüringer og Bietigheim og opplevde mye spilletid i starten av sesongen.  Etter hvert ble det mer tid på benken og liten tid i buret for 25-åringen.

Foto: Jon Forberg


– Jeg føler jeg tok nivået ganske fort og fikk spille masse i starten, men det ble egentlig mindre og mindre utover i sesongen.  De gangene jeg fikk spilletid synes jeg at det gikk bra.  Selv om vi ikke vant så mange av kampene, var det kjekt å komme inn.  Jeg fikk en del redninger, det var kult.

– Det ble en del tap i fjor og vi var litt stresset. Det var nervepirrende de to siste månedene av sesongen der vi hadde press på oss om at vi måtte vinne kamper for å slippe å spille kvalik.  Men så endte vi med å spille kvalik likevel.  Men den vant vi heldigvis.


Aud Ingrid Silseth hadde spilt fire sesonger for Ålgård da det sommeren 2022 dukket opp en mulighet med Sachsen Zwickau.  Hun var på prøvetrening og syntes det virket spennende med en ny serie og litt annen type håndball.  Da satte hun studiene på vent og ble proffspiller. 

– Vi hadde veldig mange håndballtreninger i Sachsen Zwickau i forhold til hva jeg er vant til fra Norge, som til tider kunne være krevende, men så ble jeg etter hvert vant til det også, forteller hun.

– Det var kult å spille mot så mange gode lag.  Det var spennende.  Og så hadde vi et veldig bra publikum og opplevde nesten full hall både på hjemmebane og bortebane.   Interessen for laget og at vi skulle gjøre det bra var stor, med mye lyd og god stemning i hallen gjennom hele kampene.  Jeg hørte så vidt min egen stemme da jeg ropte til forsvaret, humrer hun.

Foto: Jon Forberg


Spillestilen er annerledes i tysk håndball og dommerne tillater tøffere dueller enn hva Aud Ingrid er vant med.  Det kunne bety at det helt ut av det blå kunne komme et skudd etter en duell hvor det kanskje i Norge hadde blitt blåst frikast for lenge siden.

– Jeg ble utfordret på andre måter enn i Norge og vi spilte mot mange gode lag og spillere, forteller 25-åringen.

– Spillestilen var annerledes, det er en annen type håndball i Tyskland.  Man må være på på en annen måte, skuddene kommer litt annerledes og samarbeidet med forsvaret måtte jeg tilpasse meg.  Det var en annen måte å spille håndball på så jeg føler jeg har utviklet meg som målvakt etter en sesong i Bundesligaen.



Volda rykket ned fra REMA 1000-ligaen og ønsker seg opp igjen på første forsøk.  Aud Ingrid gjorde seg bemerket i kampene mot Volda i sin siste sesong i Ålgårddrakt og da klubben skulle ut etter forsterkninger hadde de et ønske om å hente målvakta hjem fra Tyskland. 

– Jeg har spilt masse mot Volda tidligere og jeg vet at hva dem står for og hva slags klubb det er.  De fortalte om planene for de neste sesongene og det syntes jeg virket veldig spennende, det er en klubb som har lyst til å rykke rett opp til REMA 1000-ligaen igjen og etablere seg i eliteserien.  Det virket som et gøyalt prosjekt. 

– Vi er et nytt lag med åtte nye spillere i tillegg til nye trenere.  Som har vært opptatt av at vi skal bygge et lag, at vi skal bli en god gruppe selv om det er store aldersforskjeller.  Jeg føler det er en god gruppe med en fin miks av eldre og yngre. 

– Vi har trent bra, både fysisk og håndball og har ikke spilt så alt for mange treningskamper, men de vi har hatt har vært veldig bra.  Vi har spilt gode treningskamper fremfor å spille litt for mange.  Oppkjøringen har vært god og vi begynner å få i gang spillet vårt og bli samspilte både i angrep og forsvar nå, sier hun fornøyd.


For 25-åringen har det vært godt å komme hjem igjen.  Familien bor i Eide, som ligger midt imellom Molde og Kristiansund.  Hun fikk to uker sammen med familien før hun reiste til Volda.

– Det kjennes veldig trygt og godt å ha familien nærmere.  Jeg har veldig tro på det prosjektet som er i Volda, det er kjekt å være tilbake i Norge.

Foto: Jon Forberg


Si litt om årets Voldamannskap!
– Vi spiller med fart og har masse å komme med fremover i kontringsspillet og ankomstspillet.  Vi har bra fart i det etablerte angrepsspillet også.  Samtidig har vi en ganske høy og god forsvarsrekke.  Når alt det kommer ordentlig på plass og vi er hundre prosent sikre på hverandre, vil vi stå godt bakover som vil gjøre at vi kan løpe masse. 

– Vi har mange ulike spillere som gjør at vi kan bytte litt ut ifra hvordan lag vi møter eller hva slags forsvar/angrep vi møter.  Vi er absolutt et av de lagene som skal være å kjempe i toppen på tabellen, sier hun engasjert. 

Fremover?
– Jeg håper at vi fremstår med styrkene våre.  At vi står stødig i forsvar og at vi er et stabilt lag og ikke svinger i prestasjonene, men klarer å holde et høyt toppnivå og ikke har et altfor lavt bunnivå.  Og det tror jeg vi skal klare, vi har mange spillere som vi kan bytte inn når folk er slitne, sier Aud Ingrid Silseth avslutningsvis.