
DHK: – Isak Steinsson best bak et fantastisk forsvar
Målvaktene var sine lags beste spillere, men Isak Steinsson var det lille hakket bedre enn Halden-målvakten Nicolai Neupart. Dermed vant DHK 29-24, og smatt forbi Halden på tabellen i REMA 1000-ligaen. I tillegg har DHK østfoldingene på innbyrdes oppgjør skulle de ende a poeng til slutt.

Isak Steinsson ventet og ventet, for så å være der med en arm eller en fot. Som her da Kristian T. Lornstad fikk sjansen fra seks meter.
41 endte redningsprosenten til Isak Steinsson på denne onsdagskvelden, og det ble et vektig grunnlag for den viktige seieren på hjemmebane. Sammen med et fantastisk forsvar. Riktig nok var ikke starten til DHK noe særlig å skryte av, men det som ble vist fram fra Halden ledet 3-1 etter tre minutters spill til DHK hadde snudd det til 20-12 etter 38 minutter, skal laget ha mange klapp på skuldrene for. Ni mål scoret altså Halden på 35 minutter. Viktig var det også å holde eliteseriens toppscorer Mikkel Madsen nede på tre spillemål i denne kampen. Han hadde 102 mål på samvittigheten før møtet i Drammenshallen.
I den gode perioden var forsvarsspillet ekstremt dynamisk og aggressivt, og Steinsson leverte redninger på rekke og rad.
-Det var gøy dette her. Etter den tråe starten sto vi veldig bra defensivt, vi presset dem til tekniske feil og passivt spill, og den tryggheten og den flyten vi opparbeidet i den perioden, gjorde at både forsvaret og jeg kom veldig bra fra det, forteller Isak.
Han mener selv han er blitt tryggere og roligere gjennom treningene og spillet denne høsten, og på den måten stoler han mer og mer på seg selv.
Mot Halden imponerte han med med mange redninger på ren refleks. Han ventet og ventet på skytteren, helt til denne gjorde den første bevegelsen. Så var han der med en arm eller en fot, eller han hadde hele kroppen bak ballen.
-Mads gjør ikke annet enn å mase på at vi skal vente enda lenger enn vi gjør. Ikke åpne for tidlig, eller gjette, for på den måten la skytteren få initiativet. Klarer man å vente, samtidig som man holder fokus, så redder man også baller.
Isak hadde en liten oppvisning i hvordan man setter teorien til målvaktstrener Fjelddalen ut i praksis mot Halden.

Espen Gommerud Våg fikk med seg Sondre Ovid Skovli og Simen Vatne Andersen i lagets midtforsvar, og de både blokkerte og styrte Halden-skuddene dit målvakt Isak Steinsson ønsket dem.
DHK hadde en tung kamp borte mot Halden i høst da de tapte 32-28, og trener Kristian Kjelling var da mer spent på hvordan laget sto til dem nå, enn han var på hvordan laget hadde taklet VM-pausen.
-Jeg forventet at vi skulle være så gode mot dem. Først og fremst på grunn av måten vi sto til dem sist. Det er et tungt og voksent lag, og vi har avgitt sentrale og rutinerte spillere siden vi møtte dem i høst, forteller Kjelling.
og tenker på Viktor Petersen Norberg som ble solgt til Tyskland, og Trym Korperud Johnsen som har avsluttet sesongen på grunn av et inngrep i kneet. han forlater dessuten klubben ved sesongslutt.
-Jeg vet jo hva januar måned ofte bringer med seg av utfordringer fram mot første kamp på det nye året, men det spillerne leverte her var helt fantastisk. Isak i mål sto trygt, og tok det forsvaret følte at de hjalp ham med i form av styring og press, sier Kjelling om den defensive delen av spillet mot Halden.
At det ble en treg start, med Halden i ledelsen fram til 7-6, var han derfor litt forberedt på.
-Og så fikk jeg igjen bekreftet under VM at de ti første minuttene av kampen sjelden gir noen klar indikasjon på hvordan det ender til slutt.

DHK-spillerne leverte langt over det trener Kristian Kjelling forventet mot et lag som ikke sto så veldig bra til laget hans da de møttes i Halden i høst. Da vant østfoldingene 32-28.
Som sagt så fikk Halden lov til å lede i starten, men fra DHK tok ledelsen 8-7 etter drøye 17 minutter, så de seg aldri tilbake, som det ofte sies. Etter at Halden-målvakten Nicolai Neupart fikk lov til å råde grunnen i starten, satte DHK etter hvert flere og flere av de gode sjansene i mål. 15-10 til pause ble til 22-12 etter vel 40 minutters spill, og da hadde DHK også taklet Haldens syv mot seks-spill til godkjent.
-Men så begynte jeg å prøve ut litt forskjellig, for med bare en venstrehendt bakspiller i David (Walstad Haugstvedt) er vi nødt til spille inn et spill med tre høyrehendte bakspillere for å kunne gi David noen pauser. Vi spilte oss til mange gode sjanser, men vi scoret for få mål på det spillet. Og så ble det en utfordring defensivt når vi hadde noen uvante konstellasjoner. Spesielt da Halden i tillegg spilte hele omgangen syv mot seks, forteller Kjelling.
Dermed ble det byttet mål den siste perioden av kampen, men noen fare for seieren var det ikke. Men det ble litt spennende på slutten like vel, for innbyrdes oppgjør kan komme i spill dersom lag ender likt på tabellen. Halden vant hjemme med fire mål, og plutselig ledet DHK bare med fem. Og mange minutter igjen å spille.
– Jeg tror hele benken minnet meg på dette med innbyrdes oppgjør, og med fem måls seier så har vi dem, sier treneren.
DHK-seier gjorde også at laget gikk forbi Halden på poeng på tabellen, og de er nå nummer sekspå syvendeplassen med 19 poeng. Halden har 18 og ØIF Arendal har 17 poeng på den siste sluttspillplassen.
I øyeblikket.
Opp til Nærbø på 5. plassen er det to poeng, det samme er det til Runar på 4.plass.
-Vi har ligget litt usatt til, men det var vi forberedt på med et forholdsvis ungt lag. I tillegg har utfordringene blitt enda større med salget av Viktor og skaden til Trym, forteller Kjelling.
DHK møter Kristiansand borte lørdag.

David Walstad Haugstvedt ble lagets toppscorer med åtte spillemål mot Halden.
Kampfakta, eliteserien:
Drammen HK- Halden 29-24 (15-10)
Drammenshallen – 504 tilskuere.
Dommere: Valton Hoxha og Jens K. Førsund.
DHK: Isak Steinsson og Oscar Larsen Syvertsen – David Walstad Haugtvedt 8, Simen Vatne Andersen 1, Sondre Ovid Skovli 4, August Olsen Storbugt 4, Espen Gommerud Våg 2, August Lind Oma, Kasper Wågheim Iversen, Ola Hoftun Lillelien, Tobias Mehren Søberg 2, Emil Hansson 3, Ole-Henry Dahl 1, Nikolai Moe 4.
Toppscorer Halden: Mikkel Madsen 5.
Øvrige eliteserieresultater: Follo-Kristiansand 32-27, Nærbø- Haslum 33-30, Fjellhammer-Sandnes 28-24, Bækkelaget – Kolstad 24-29.