Kasper Wågheim Iversen tilbake etter et langt år på sidelinjen – Norsk Topphåndball
Foto: Roy M. Johnsen

Kasper Wågheim Iversen tilbake etter et langt år på sidelinjen

Kasper Wågheim Iversen hadde virkelig noe på gang utover i vårsesongen i 2025. Men i spillepausen etter sesongslutt pådro han seg en alvorlig kneskade, en skade som holdt ham på sidelinjen i over et år.

Det første signalet på at han er på vei tilbake i full fart var da DHK gjennomførte de tradisjonelle fysiske testene da laget startet opp treningen igjen etter sommerpausen. Kasper var topp tre i tre av seks øvelser. Han var best i knebøy, og nummer tre i både hopp og benkpress. Knebøy- og benkpressresultatene var ut fra egen kroppsvekt.

-Testresultatene gir fine tilbakemeldinger på hva jeg har lagt ned av trening i løpet av det året jeg har gått skadet. De kiloene jeg har lagt på meg er nok utelukkende muskler, muskler jeg trenger i kampen om spilletid på venstrekanten i år, forteller Kasper.
-For den konkurransen blir tøff, mener han.
Mer om det litt senere.

Kasper Wågheim Iversen hadde flere gode opplevelser i perioden før han ble kneskadet. her fra europacupkamp mot greske Olympiakos.

Kasper hadde vært igjennom en flott vårsesong med mer spilletid og god utvikling. Blant annet spilte han 60 minutter i bortekampen i europacupen mot greske Olympiakos fra Aten i slutten av februar. Fire mål på fire forsøk ble det.

-Jeg følte jeg hadde god flyt, og det var en god periode over lang tid. Det var bare å glede seg til ny sesong.
I en friperiode trente han lett med gamleklubben HK-72 Sande, og det var da han skulle ta en finte at kneet bare sviktet under ham.

-Jeg tenkte ført at dette går bra, og et par dager senere kunne jeg gå normalt igjen. Men det ble gjennomført en MR-undersøkelse, og det ga et annet svar. Da føltes det som verden bare raknet, erindrer han.

Dermed ble det fast tribuneplass i Drammenshallen sammen med kjæresten Iben og lagkameraten Ola Sønju Eggum. Han mistet også hele forrige sesong på grunn av en alvorlig skade i foten.

– Det vart tungt i starten da laget begynte å spille kamper igjen. Iben var god å ha i den perioden. Vi gjorde andre ting sammen, og tankene dreide seg ikke bare om alt jeg gikk glipp av. Opp i alt var det morsomt å se at laget gjennomførte en så bra sesong som de gjorde, jeg skulle bar så gjerne har vært med på det selv.

Kasper har lagt ned mye tid til fysisk trening i skadeperioden.

Med Kasper ute og med den andre venstrekanten, Alexander Ørjevik Westby, som også plundret med et kranglete bein, så trener Kristian Kjelling seg nødt til å hente inn to nye venstrekanter. Mads Carl Hove Stryger kom fra Danmark, mens Theodor Grøndahl kom fra Haslum. Alexander kom tilbake i løpet av sesongen, og da sesongen var over valgte Kjelling å slippe både Mads Carl og Theodor. Men han våget ikke gå inn i en ny sesong med to venstrekanter med en fersk skadehistorikk, og dermed hentet han Marius Olseth fra Bækkelaget.

-Jeg vil nok stå bak to veldig gode kantspillere. Alexanders skuddavviklinger er på et høyt nivå, og Marius er i tillegg en veldig god og anvendelig forsvarsspiller. Jeg kan lære mye av begge de to, og det skal jeg gjøre, lover Kasper.

Mens han prioriterte opptrening etter skaden forrige sesong, skal han denne sesongen kombinere spill i DHK med lærerstudier på Universitetet i Sør-Norge. Skolestart er faktisk mens han fortsatt er på treningsleiren i Danmark, men det har han klarert med skolen.
-Det blir fem års studier rettet inn mot grunnskoletrinnets 5.-til 10. klasse, forteller han.

-Og så vil mye handle mye om å komme tilbake sterkere og bedre, og så skal jeg ta de mulighetene jeg får.
Kasper har ett år igjen av kontrakten sin i DHK.
Så er det bare å brette opp ermene slik at Kjelling står klar med en ny kontrakt i løpet av våren 2027!