Sondre O. Skovli: – Småvondtene får vi pleie når det hele er over – Norsk Topphåndball

Sondre O. Skovli: – Småvondtene får vi pleie når det hele er over

Sondre Ovid Skovli, årets forsvarsspiller i REMA 1000-ligaen, må trekke med seg medspillerne sine opp på samme nivå skal DHK fremprovosere en tredje sluttspillfinale mot Kolstad.

Sondre er rask til å løfte fram lagkameratene rundt seg i DHK-forsvaret når han skal forklare hvorfor de andre i eliteserien stemte ham fram til Årets forsvarsspiller. Her er det han og David Walstad Haugstvedt som i fellesskap som stopper Runars strekspiller Sander Myklebust i et av kvartfinaleoppgjørene.

-Når du møter de beste lagene i Norge, som Elverum, Kolstad og Runar, i flere avgjørende kamper etter hverandre, så gjelder det å ta med seg småting og detaljer i spillet inn mot neste kamp. Og så hente fram og forsterke de 3-4 situasjonene i kampen som kan bli avgjørende. Vi må lene oss på det som gagner oss over 60 minutter, og ta med oss det vi var gode på mot Simon Jeppsson lørdag, og hindre flere av gjennombruddene og avslutningene fra seks meter fra de andre Kolstad-spillerne, oppsummerer Sondre Ovid Skovli.

DHK hadde en god plan mot eliteseriens toppscorer som gikk av banen i Kolstad Arena lørdag med kun tre spillemål. I seriekampen DHK vant der oppe, scoret han 13 spillemål.

De andre spillerne og trenerne kåret altså Sondre til årets forsvarsspiller i eliteserien, og han fulgte dermed opp David Walstad Haugstvedt og August Lind Oma som ble løftet fram på samme måten på deres spilleplasser.

-Det henger høyt at andre ser at jeg har gjort en god jobb denne sesongen. Det er jo en individuell kåring i et lagspill, og jeg hadde ikke vært der uten de andre lagkameratene mine. Vi har et konsept der vi aktivt forsøker å vinne baller, og ikke bare stå og vente for å takle eller blokkere skudd, forklarer han.

-Dermed må du forsøke å være smart, og ikke bare gå for å gi juling. Samtidig er faren der for å bli passiv når du skal fremprovosere feil hos motstanderne, og da må du tørre å ta de harde duellene for å komme inn i det igjen, legger han til.

En skulderskade etter noen rekruttlandskamper mot Sverige i vinter gjorde at Sondre Ovid Skovli mistet noen seriekamper. Dermed står han med 33 kamper så langt, og på tilmålt tid i angrep har han scoret 74 mål.

Sondre synes det er mest morsomt å møte de antatt beste lagene, som nå i det pågående sluttspillet. Da venter store oppgaver i samfulle 60 minutter, og noen ganger også lengre enn det, mot lag som er et hakk opp fysisk. Det gir selvfølgelig noen småvondter.

-Da møter du voksenlag hver gang. Men når du står i et sluttspill, og spesielt når du har kommet deg helt til finalen, så tenker du ikke på det i det hele tatt. Skavankene vi har dratt med oss får vi tid nok til å rette på igjen når det blir håndballfri.


-Og det blir ikke før til søndag, mener Sondre.
Altså, det blir DHK-seier i Drammenshallen onsdag kveld, en tredje og avgjørende finalekamp i Kolstad lørdag ettermiddag.