
Petter Grønstad: – Det skal være fartsfylt med store variasjoner
– Petter Grønstad er en spennende trener, en av de unge som virkelig kan ta steget opp.
Det sier Steffen Stegavik om assistenten han har hatt i Sola de tre siste sesongene. Til sommeren tar Petter Grønstad steget opp, og blir hovedtrener for Larvik HK.
28-åringen, som er oppvokst på Stovner, har vært assistenttrener i Sola siden 2023. Før det var han hovedtrener for Fjellhammers damelag i 1. divisjon, klubben han selv spilte for, fra aldersbestemt nivå opp til A-laget før han gikk over i trenerrollen.
Da Grønstad ble presentert i Sola for tre år siden, var ambisjonen klar: Han ville bli hovedtrener på elitenivå. Nå er han der.
– Jeg er veldig motivert for å bygge videre på det laget som allerede er i Larvik, og kunne ta det steget videre. Både utvikle meg sammen med dem, og at vi som lag skal prestere godt. Ambisjonene mine er høye, og jeg tenker at jeg driver med dette både for å utvikle meg selv som trener og for å ta de neste stegene sammen med gruppa, sier Grønstad.
Da han ble ansatt som hovedtrener i Fjellhammer i 2022, beskrev han at spillet skulle være preget av innsats, underholdende håndball og entusiasme. Filosofien er ikke vesentlig endret siden den gang.
– Det skal være fartsfylt med store variasjoner, sier han.

Grønstad har også en faglig bakgrunn som han mener kommer godt med i trenerjobben. Han er utdannet fysioterapeut fra OsloMet, og har i tillegg en bachelor i trening, helse og prestasjon fra Norges idrettshøgskole.
Den fysiske biten betyr likevel ikke at han har tenkt å overstyre fagpersonene rundt seg. Tvert imot.
– Jeg er veldig opptatt av at de som jobber med det skal få vise vei, og at de skal føle at de har tilliten min. Så er det jo bare fint at man har litt oversikt og kunnskap om det selv, sier Grønstad.
Den samarbeidsorienterte lederstilen er noe han trekker fram som sentralt i måten han jobber på.
– Jeg er veldig opptatt av å jobbe i team, og å jobbe godt med de rundt meg. De skal få lov til å jobbe med spisskompetansen sin, slik at man får det beste ut av hver enkelt. Jeg holder selvsagt i helheten, men jeg er veldig opptatt av at de rundt meg skal få tenke på hvordan de kan gjøre jobben sin best mulig. Jeg er veldig glad i å gi tillit til de rundt meg, sier han.

Utenfor håndballen er det fortsatt mye sport som gjelder for den nye Larvik-treneren. I tillegg har han en lidenskap for å reise.
– Jeg er veldig sportsinteressert, og glad i å reise. Mye av tiden min har jeg brukt på å reise rundt og samle så mange land som mulig. Ellers går det mye i sport. Jeg er veldig glad i å se ulike idretter og dra på arrangementer, sier Grønstad.
Larvik Håndballklubb er optimistisk i forhold til den nye treneren.
– Petter er fremtidens trener i håndballen, og vi håper at dette kan være starten på et langt og godt forhold for begge parter. Vi tenker langsiktig, og Petter deler den samme tankegangen på dit vi ønsker å komme de neste årene, sier Brede Csiszar, daglig leder i Larvik Håndballklubb.
Sportslig leder Jonas Borvik Knutsen følger opp:
– Vi får en hardtarbeidende og ambisiøs trener som er opptatt av å ikke bare bidra til å utvikle laget, men også ser verdien av å utvikle klubben og omgivelsene slik at vi kan nå våre felles mål. Han har fått de beste skussmål, og vi gleder oss til å starte samarbeidet og med å bygge klubben videre sammen.

PETTER GRØNSTAD
Født 06.06.1997 i Oslo
Vokst opp på Stovner
Utdanning
2020 Fysioterapi mensendieck, OsloMet
2024 Bachelor i trening, helse og prestasjon, Norges idrettshøgskole
2024 Trener 4 / EHF Master Coach
Trenerkarriere
2020/21 Hovedtrener Randesund (3. divisjon)
2021/22–2022/23 Hovedtrener Fjellhammer (1. divisjon)
2023/24–2025/26 Assistenttrener Sola
2026/27– Hovedtrener Larvik
