HAUGLI: – Det er et sterkt ord – Norsk Topphåndball
Foto: RavnFoto

HAUGLI: – Det er et sterkt ord

Runar-kant Even Haugli har endret seg kraftig det siste året – fra operasjon da han var i Haslum i fjor vår, til en forrykende sesong for Runar i år. Han er likevel ikke fornøyd. Onsdag kveld venter Kolstad.


– Det er et godt stykke fra en ryggoperasjon, opptrening og nedrykk med Haslum i fjor vår – til NM-gull, mye tillitt og medaljekamp med Runar, forteller en åpenhjertig Even Haugli til topphandball.no.

Onsdag skal den lovende venstrekanten – som nylig ble tatt ut på Skarpnes Månedenes lag for mars i REMA 1000-ligaen, opp i ringen mot Kolstad. Runar må gjenta bragden fra den dramatiske NM-finalen mot trønderne – om det skal være reelt håp om å ta nok en bronse i REMA 1000-ligaen.

Må vinne

Før de to avgjørende, siste serierundene ligger Bergen på 3.plass (32 poeng). Ciljan Sagosen & co har en klar fordel på Hauglis Runar og et Drammen-mannskap i toppform. Før sesongen «forventet» alle som mente noe om tabelltips og REMA 1000-ligaen at bronsen skulle til Runarhallen.

– Fiasko om dere ikke tar bronsen denne sesongen?
– Nei, jeg vil ikke kalle det en fiasko. Fiasko? Det er et sterkt ord, men vi er skuffet over at vi ikke er i posisjon til å bestemme dette selv. Vi må vinne de to siste kampene og samtidig håpe de andre lagenes resultater går vår vei. Etter jul har vi svingt veldig i prestasjonene, samtidig som Bergen og Drammen har levert jevne, solide prestasjoner. Når alt det er sagt, er det når alt drar seg til at det er moro å spille håndball, sier en offensiv Haugli til topphandball.no.

Bæringen har løpt og skutt inn 94 mål i REMA 1000-ligaen så langt for Runar.

Foto: Ravn Foto


-Gikk av seg selv

Haugli sier Runar kan takke seg selv for at de ikke lenger har kontroll på bronseplasseringen.

– Sesongen startet rufsete, men vi slo fint tilbake og fant et godt spor. Vi lå i det sporet frem til nyttår. Ting gikk av seg selv og det er lett å være god når alle på laget er gode. Vi fikk nok en utladning etter NM-gullet og siden vært opp og ned i prestasjonene siden, forklarer han.
Onsdag kveld venter et Kolstad-mannskap som har endret seg dramatisk det siste året. Etter EM forsvant som kjent Simen Lyse og Andreas Palicka. Gøran Johannessen ble matchet forsiktig etter langvarige skader, men måtte tusle ut av banen før påske og blir muligens ikke å se på banen igjen denne sesongen.

– Vi må forholde oss til dem på nytt. Da Lyse forsvant ut, måtte de legge om spillet. Jeppsson (red.anm: Simon, og toppscorer i REMA 1000-ligaen) kommer uansett til å skyte femten skudd og treffe på ti. Vi må få løpingen til å sitte. Vi er gode om vi oppnår 55-60 ballkontroller i løpet av en kamp. Godt forsvarsspill og mye løping. Det er en fin Runar-nøkkel, mener han.

Jakter fordel

– Vårt mål er å spille på oss selvtillit og å sikre hjemmebanefordel (red.anm: bli nummer 3 eller 4 i seriespillet) i sluttspillet.
Haugli endte med en uttellingsprosent på sterke 80 i mars måned.

– For å være ærlig, spiller det liten rolle om jeg har truffet bra om vi ikke vinner kampene. Min scoringsform varer ikke evig, men jeg skal strekke den strikken så langt som mulig, avslutter en ydmyk Runar-spiller Even B. Haugli overfor topphandball.no.

For det er tross alt nå det er mest gøy å spille håndball, ifølge Haugli.

PS: Runars hjemmekamp mot Kolstad onsdag kveld har sent avkast (20:15). Lørdag avsluttes seriespillet i REMA 1000-ligaen borte mot Sandnes. Laget fra Rogaland kjemper en innbitt kamp mot direkte nedrykk.