Denne gangen holdt Sandefjord helt til mål! – Norsk Topphåndball
Så var Phil Döhler tilbake i storform. Han ble for en stor del avgjørende da Sandefjord vant 33-28 i Kristiansand. Foto: Sandefjord Håndball

Denne gangen holdt Sandefjord helt til mål!

Et heltent Sandefjord-lag spilte skjorta av Kristiansand og vant 33-28 i Aquarama søndag. Nok en gang viste Sandefjord at de holder godt REMA1000-liga-nivå. Et lag som av mange er dømt til nedrykk, kan med 10 poeng på 12 kamper heller vende blikket oppover på tabellen: Det er bare ett poeng opp til 7. plassen og sluttspill!

Åpningen av kampen var full av Sandefjord-energi. Anført av Espen Røhmer løp vi Kristiansand nærmest i senk. Endre Svåsand sendte oss tre mål foran da han kontret inn 1-4 etter drøye tre minutter. Vi lå to og tre mål foran de første ti minuttene. Spillet satt i begge ender av banen, og i mål vartet Phil Döhler opp med flere fine redninger.

Kristiansand kom foran for første gang på stillingen 9-8, etter en periode preget av tekniske feil fra Sandefjords side. I de neste minuttene var det smått med mål fra begge lag, mye takket være godt forsvarsspill, men for Sandefjords del også på grunn av litt for dårlige avslutninger.

– Nå må vi skjerpe oss, være mer nøyaktige, sa Marinko Kurtovic da han tok timeout på stillingen 13-11. Og det ga umiddelbar uttelling. To innspill til Ørjan Gudmundsen ga to skåringer og 13-13, og Phil Döhler fortsatte med strålende redninger. Det som kunne blitt en liten kollaps ble i stedet starten på en nye god periode for gjestene.

Flotte redninger

Lagene gikk til pause på 15-15. I sluttminuttene av første omgang fikk Kurtovic byttet godt om på mannskapet så det ble noen minutters hvile for både Felix Lunde, Espen Røhmer og Jakub Petrzela. Vi holdt likevel tritt med Kristiansand og viste at vi holder et godt REMA1000-liga-nivå.

Det ble åtte tekniske feil på de tretti minuttene, men sju flotte redninger av Phil Döhler (32 %) utlignet den fordelen Kristiansand fikk på grunn av dem.

Mer energi

Andreomgangen begynte akkurat som den første. Etter drøye seks minutter tok Kristiansand-treneren sin første timeout. Det sto 16-21 etter to raske Endre Svåsand-mål, det første på et direkte frikast hvor han fikk vist fram både spenst og skuddstyrke.

I motsetning til i første omgang var det ikke snakk om bare noen minutters storspill denne gangen. Fem måls ledelse ble til seks på 17-23. Hjemmelaget virket usikre på hva de skulle gjøre. Forsøket med å gå offensivt ut for stoppe Felix Lunde lyktes ikke, og egne angrepsforsøk endte ofte i tekniske feil. Det hjalp ikke med spill 7 mot 6 heller. Det var utvilsomt Sandefjord som førte kampen.

Seksmålsledelse ble til sju (18-25). Da satt Felix Lunde på utvisningsbenken, og frykten var at undertallsperioden kunne gi Kristiansand ny motivasjon. Men slik gikk det ikke. På 19-25 spilte Viktor Hedin og Espen Røhmer seg elegant igjennom Kristiansand-forsvaret. Og på 20-26 sprintet Jakub Petrzela fra målgård til målgård for å stoppe en Kristiansand-sjanse. Han lyktes, og Döhler slo ballen videre ut over mållinja.

Full fart forover

Med seks mål foran, og 14 minutter igjen å spille, beordret Marinko Kurtovic fortsatt full fart framover. Han hadde nok andreomgangen mot Fjellhammer i bakhodet. Og full fart ble det. Viktor Hedin sendte sin andre ball for dagen bak Kristiansand-målvakten, og Döhler vartet opp med nok en fantomredning. Et nytt Hedin-mål ga 21-28, og Erlend Strand – som akkurat hadde kommet inn – kastet ballen i tomt mål til 21-29.

Det var så ufattelig moro å se på! Kristiansand forsøkte seg, og lyktes av og til, men for hver skåring svarte de blå på direkten. Og hjemmelagets feil ble straffet knallhardt.

Anfører Sander

Nok en gang våknet Sander Linderud til liv i den andre omgangen. Det var fantastisk å se hvordan kapteinen steg fram som den anføreren han skal være. Han skåret selv, spilte opp lagkamerater og lagde straffer. Pluss at han brukte massevis av krefter i forsvar.

Nervene la seg litt med drøye fem minutter igjen. Da kontret Viktor Hedin inn 24-33. Ni mål på fem minutter, nå kan det vel ikke gå galt!?

Det kunne ikke det. Heldigvis. Men Kristiansand hentet inn mål på mål helt fram til 28-33. Femmålsseier på bortebane er likevel et imponerende resultat av Sandefjord, som klatrer til 9. plass på tabellen – a poeng med sluttspillplasserte Fjellhammer. Og neste helg kommer ØIF Arendal til Jotunhallen. Kan det bli en ny jubeldag for Sandefjord?

BB-Phil

Sjelden er en Banens beste-utmerkelse mer fortjent enn den Phil Döhler fikk i Aquarama. Nå var han tilbake i samme fryktinngytende form som han viste i sesongoppkjøringen. På den offisielle statistikken endte på med en redningsprosent på 34. Da skal det nesten godt gjøres å tape en håndballkamp.

Ute på banen har vi allerede nevnt Sander Linderuds andreomgang. Oversikten over målskårere viser hva som var nytt i denne kampen i forhold til de åtte-ni siste; hele ni av spillerne kom på lista. Det kom stadig nye spillere inn på banen og truet Kristiansand-målet. Viktor Hedins tilbakekomst var den siste brikka i Marinko Kurtovics spillerpuslespill. Nå kan han sette sammen så mange varianter at de fleste lag bør frykte å møte Sandefjord.

KAMPFAKTA:
Kristiansand – Sandefjord 28-33 (15-15)
Aquarama, REMA1000-ligaen

Sandefjord: Phil Döhler (34 %), Johan Hedlund Bergqvist, Endre Svåsand 6 (2), Christoffer Hartz Hagen, Espen Tokerud Røhmer 5, Sander Sæterhaug Rønning 2, Ørjan Gudmundsen 3, Sander Wennberg Linderud 5, Hermann Tidemansen Bjørvik, Felix Lunde 4, Sivert Løvaas, Erlend Strand 2, Anders Jansrud, Jakub Petrzela 2, Viktor Hedin 4, Kristian Strøm.
Toppskårer Kristiansand: Henrik Øygarden 7 (1) og Lars-Eirik Larsen 7 (1).
Utvisninger: Kristiansand 4×2 min, Sandefjord 1×2 min.
Dommere: Valton Hoxha og Jens Førsund.